ملاحظات ایران برای پاسخ به اسرائیل/ درگیری به سطح جدید می‌رسد؟

درحالی‌که فرماندهان محور مقاومت از پاسخ مستقیم و هم سطح ایران به اسرائیل خبر می‌دهند، مجموعه‌ای از محاسبات سیاسی درباره جنگ غزه حکایت از طرح نتانیاهو برای واردکردن ایران به سطح جدیدی از جنگ دارد. خبرآنلاین ابعاد صحنه تقابل ایران و اسرائیل را بررسی می‌کند.

ملاحظات ایران برای پاسخ به اسرائیل/ درگیری به سطح جدید می‌رسد؟

رسول سلیمی: مقامات اسرائیلی به رسانه‌ها گفتند که اسرائیل به ایالات متحده تأکید کرده که اگر ایران در تلافی حمله مرگبار خود در سوریه در اوایل این هفته از خاک خود علیه اسرائیل حمله کند، پاسخ قوی اسرائیل را به دنبال خواهد داشت و درگیری فعلی را به سطح دیگری خواهد برد. مقامات کشورمان نیز در برابر این تهدیدات تأکید کردند که اسرائیل را به‌خاطر حمله‌ای که یک مقام ارشد ایرانی را به شهادت رساند، تلافی خواهند کرد و پاسخ تهران قطعی خواهد بود.

در این میان دولت بایدن و اسرائیل به‌شدت نگران‌اند که ایران برای یک حمله قریب‌الوقوع آماده می‌شود. از ابتدای جنگ غزه نیروهای محور مقاومت در لبنان، سوریه، عراق به اسرائیل حمله کرده‌اند؛ اما هیچ حمله‌ای از خاک ایران صورت نگرفته است. حمله مستقیم ایران به اسرائیل اگرچه بی‌سابقه خواهد بود و می‌تواند منجر به جنگ منطقه‌ای در خاورمیانه شود؛ اما اگر پاسخ به اسرائیل در همان سطح حمله به دمشق مدنظر قرار گیرد، سناریوی حمله مستقیم به اسرائیل روی میز خواهد بود.

پاسخ ایران مستقیم و هم سطح خواهد بود

در همین راستا سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در تازه‌ترین سخنرانی خود گفته که مسئولان جمهوری اسلامی «تصمیم قاطع گرفته‌اند که پاسخ ایران مستقیم خواهد بود.» ایشان درعین‌حال گفتند «راهبرد صحیح مقاومت این است که درگیری نظامی کلاسیک شکل نگیرد.» دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرده «یکی از علت‌هایی که اسرائیلی‌ها را برمی‌انگیزد که این‌گونه منتظر باشند، این است که سطح تهدید سپاه پاسداران بسیار بالا است. می‌گویند ما قبلاً سپاه پاسداران را زده‌ایم و جمهوری اسلامی همانند ما در کشور ثالث جواب می‌دهد؛ اما این بار این‌گونه نیست.»