ارقام نجومی در نقل‌وانتقالات؛ سقف بودجه دوباره فراموش شد!

با شروع فصل نقل‌وانتقالات تیم‌های لیگ برتری به‌دنبال جذب بازیکنان مورد نظر خود هستند.

ارقام نجومی در نقل‌وانتقالات؛ سقف بودجه دوباره فراموش شد!

سپهر ستاری: با اتمام فصل ۰۳-۱۴۰۲ فوتبال ایران، این روزها تیم‌های لیگ برتری در تعطیلات به‌سر می‌برند و مدیران باشگاه‌ها مشغول خرید بازیکن برای فصل جدید هستند. مانند هر سال تیم‌های مدعی رقابت شدیدی برای جذب ستاره‌های لیگ برتر دارند و همین موضوع باعث شده ارقام عجیبی در خصوص قرارداد بازیکنان به گوش برسند. تیم‌های لیگ برتری در شرایطی مشغول ریخت‌وپاش در بازار و ارائه پیشنهادات ۳۰ و ۴۰ میلیاردی هستند که فدراسیون فوتبال برای این فصل هم تاکید زیادی روی اجرای قانون سقف بودجه داشته است. اتفاقی که با توجه به ارقام این روزهای بازار می‌تواند جنجال بزرگی در فصل آینده لیگ برتر به راه بیندازد.

سقفی که پارسال تبدیل به کف شد!

فدراسیون فوتبال درحالی برای لیگ برتر بیست‌وچهارم هم قانون سقف بودجه را تصویب کرده که این قانون سال گذشته حواشی زیادی داشت و در مقاطعی از لیگ به سوژه اول مسابقات تبدیل شد. سال گذشته سپاهان و پرسپولیس تیم‌هایی بودند که به‌دلیل عدم رعایت قوانین مربوط به قراردادها با جرائم نقدی و کسر امتیاز مواجه شدند که البته کمیته استیناف احکام صادرشده را رد کرد. با این حال اغلب فوتبالی‌ها معتقد بودند تیم‌های مدعی قانون سقف بودجه را با ترفندهای مختلف دور زده‌اند و در مجموع انتقادات زیادی نسبت به قانون سقف بودجه وجود داشت. در شرایطی که تصور می‌شد فدراسیون فوتبال برای فصل جدید لیگ برتر قید اجرای این قانون را بزند ولی برای این فصل هم قوانین مربوط به سقف بودجه به تیم‌های لیگ برتری ابلاغ شده است.

قوانینی چون افزایش قرارداد بازیکنان برای سال دوم تا سقف ۳۰ درصد می‌تواند جلوی بعضی تخلفات را در فصل جدید بگیرد ولی نکته مهم در خصوص قانون سقف بودجه این است که فدراسیون فوتبال برای تیم‌های خاطی مجازاتی در آیین‌نامه نیاورده و این موضوع امکان رخ دادن اتفاقات سال گذشته را بیشتر می‌کند. مهدی تاج ابتدای لیگ بیست‌وسوم اعلام کرده بود نتایج دیدارهای تیم‌هایی که قانون سقف بودجه را دور بزنند ۳ بر صفر خواهد شد ولی در عمل از سپاهان و پرسپولیس ۴ و یک امتیاز کسر شد که آن هم پس از مدتی به حالت قبل برگشت. البته سپاهان و پرسپولیس تنها تیم‌هایی نبودند که به تخلف متهم شدند و دیگر مدعیان هم شرایط‌شان از این ۲ تیم بهتر نبود.

سقف ۴۵۰ میلیونی برای استقلال و پرسپولیس

فدراسیون فوتبال برای لیگ برتر بیست‌وچهارم مبلغ پایه سقف بودجه را ۳۲۵ میلیارد تومان اعلام کرده است. استقلال و پرسپولیس با توجه به کسب سهمیه حضور در لیگ نخبگان و دریافت مجوز حرفه‌ای ۱۰۰ میلیارد بیش از دیگر تیم‌ها می‌توانند هزینه کنند و پاداش ۸۰۰ هزار دلاری AFC برای حضور در این رقابت‌ها سقف بودجه این ۲ تیم را به بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان رسانده است. سپاهان هم در صورت موفقیت در ۲ بازی پلی‌آف صعود به لیگ نخبگان شامل این موضوع خواهد شد و می‌تواند مثل ۲ رقیب خود هزینه کند.

AFC همچنین برای هر برد در لیگ نخبگان پاداشی ۱۰۰ هزار دلاری در نظر گرفته که این هم می‌تواند در زمره درآمدهای تیم‌ها قرار بگیرد و مبلغ سقف بودجه آن‌ها را افزایش دهد. اتفاقی که سقف بودجه استقلال و پرسپولیس و احتمالا تیم سپاهان را تا بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌دهد.